Republikāņu izdevums #1

Sandis Ģirģens: Mainot sejas Saeimā vai valdībā, diez vai uzvarēsim partiju karteli

ATPAKAĻ

Ekspress saruna ar REPUBLIKĀŅU kustības aizsācēju Sandi Ģirģenu.

Partija REPUBLIKA tika dibināta vēl nesen septembrī. Tieši pēdējā brīdī, lai drīkstētu piedalīties nākamajās Saeimas vēlēšanās. Kāpēc tad un ne ātrāk?

Esmu ideālu un principu cilvēks. Tas man ieaudzināts jau bērnībā. Ir lietas, kurās nav iespējams kompromiss ar savu sirdsapziņu. Jau esot valdībā kā iekšlietu ministrs, redzēju, cik perfekti darbojas politisko partiju kartelis – aizmuguriskas vienošanās, aiz legālām shēmām noslēpta korupcija. Šajā sistēmā pazūd vienkāršais cilvēks un strādāšana viņa interesēs.

Jau otrajā gadā nepatiku pret to vairs nespēju noslēpt, bet tas, protams, prezidentam, premjeram un citiem ministriem, valdības partijām bija nepieņemami. Viņu ieskatā tā ir brālība, kurā visiem ir jāpiever acis – patīk tas vai nepatīk.

Neslēpšu, bet pēdējā pusgadā iezagās doma pašam aiziet prom. Atturēja tas, ka sāka iekustēties lietas ar valsts augstāko amatpersonu atbalstu iekšlietu sistēmai. Sapratu, ka nedrīkstu aiziet iekšlietu darbinieku dēļ.

Līdz tam partiju nebiju domājis dibināt – bija jūlijs un mēs ar domubiedriem sapratām, ka ir pēdējais laiks izveidot partiju, ja vēlamies kaut ko mainīt. Ja citi veido partiju mēnešiem, mums bija dažas nedēļas laika. Tas nebija spontāns lēmums, bet viss notika ļoti ātri. Paldies visiem dibinātājiem, kas man un komandai noticēja.

Kā varam mainīt sistēmu? Kāds ir REPUBLIKĀŅU plāns?

Es iesaku kardinālas pārmaiņas un ceru, ka REPUBLIKĀŅI mani atbalstīs. Sāksim ar to, ka ir jāsamazina tautas referenduma slieksnis līdz 50 tūkstošiem parakstu esošo 150 tūkstošu vietā. Prezidentāla valsts, kurā tauta ievēl prezidentu un tai ir tiesības ar referenduma starpniecību atsaukt prezidentu. Valdību veido nevis partijas, bet gan prezidents, uzņemoties pilnu atbildību par tās profesionalitāti. Pie mūsu iedzīvotāju nelielā skaita nav nepieciešams 100 deputātu pārstāvniecība Saeimā.

Politisko partiju kartelis ir labi iesakņojies. Līdz ar to nomainot sejas Saeimā un valdībā, tas turpinās funkcionēt kā līdz šim, neatkarīgi kāda būs partiju koalīcija. Tāpēc ir divas izejas – vai nu REPUBLIKĀŅI Saeimā iegūst 51%, kas mūsu partiju sistēmā nevienai partijai nav iespējams, vai arī ir jādod lielākas pilnvaras tautai būt uzraugošam spēkam.

Paskatīsimies, kādas šobrīd iedzīvotājiem ir iespējas pilsoniski līdzdarboties. Uz papīra tiesības ir visdažādākās, bet dzīvē ir izdarīts viss, lai sargātu valdību veidojošo partiju intereses. Pirmkārt, Mana Balss – iedzīvotāji savāc 10 000 parakstu un kas notiek tālāk? Iniciatīvas iegulst Saeimas komisiju atvilktnēs. Varat nosaukt kaut vienu iniciatīvu, kas būtu neērta valdības partijām un nonāktu līdz galam?

Otrkārt, “referendums”, bet realitātē savākt 150 tūkstošu parakstu tā ierosināšanai ir praktiski neiespējami, zinot, ka Latvijā dzīvo labi ja 1,6 miljoni iedzīvotāju un daļa no tiem ir bērnu, daļa nepilsoņu, daļa dzīvo laukos un jau vairs netic nekam u.tml.

Šīs ir fundamentālas pārmaiņas. Kā šo plānu var īstenot? Vai tas maz ir iespējams?

Šis nav plāns vienam gadam. Ir divi ceļi. Viens no tiem savākt 150 000 balstiesīgo iedzīvotāju parakstu referendumam par referenduma sliekšņa samazināšanu Satversmē un elektronisku referendumu. Tad soli pa soli īstenot citas iniciatīvas. Otrs ceļš ir panākt izmaiņas Satversmē, iegūstot citu partiju atbalstu. Katrā ziņā šobrīd ir darbs juristiem, sagatavojot priekšlikumus referenduma sliekšņa samazināšanai.

Ja šo kopā izdarīsim, tad Latvijas nākotne būs tautas rokās. Šis plāns strādās ar 99,9% iespējamību. Būt politiķim būs misija, nevis labi atstrādāta shēma partiju subjektīvu interešu aizstāvībai. Prezidents vairs nebūs sistēmas parodija, bet cilvēks, kurš spēs uzņemties atbildību par valsts attīstību. Ņemot vērā tehnoloģiju attīstību, iedzīvotāji varēs līdzdarboties valdības un Saeimas darbā – pirmkārt, atsaucot deputātus, otrkārt, izmantojot veto tiesības likumprojektu balsojumiem, ja noteiktā laikā iedzīvotāji spēs savākt parakstus.

Vairāk par REPUBLIKĀŅU PLĀNU 99,9% IZMAIŅĀM lasiet šeit .

 Piedalies REPUBLIKĀŅU aptaujā.

Raksti savu viedokli kustiba@republikanis.lv.