Iniciatīvas

Sandis Ģirģens piedāvā formulu partiju karteļa un pelēko kardinālu ietekmes likvidēšanai. Varas balansēšanai tautas interesēs. Šie punkti ir sākums diskusijām. Kardināli nemainot līdzšinējo lietu kārtību, nemainīsies rezultāts!

1. Tautai jādod plašākas tiesības referendumu ierosināšanai – nevis 10% vēlētāju (150 000), bet 3% (50 000). Referendums notiek arī elektroniski. Tautai ir tiesības pirms termiņa, izņemot pirmajā un pēdējā gadā, atstādināt prezidentu un jebkuru deputātu, ja tas zaudē sabiedrības uzticību.

2. Tautas vēlēts prezidents, kas veido valdību. Prezidents faktiski un juridiski ir valdības galva. Ministri nozares profesionāļi. Pārtrauksim līdzšinējo praksi, ka viena persona der jebkuram ministra postenim.

3. Valdība ir tieši pakļauta prezidentam, nevis Saeimai. Tikai prezidents var atcelt valdību vai atsevišķus tās ministrus.

4. No proporcionālām vēlēšanām uz jauktām vēlēšanām, kurās ir iespēja balsot gan par politiskajiem spēkiem, gan par konkrētu apgabalu pārstāvjiem. Tiesības vēlēt no 16 gadiem.

5. Saeimas deputāti šobrīd ir balsošanas mašīnas valdības apstiprinātu likumprojektu pārapstiprināšanai. Mēs vēlamies izveidot Saeimu, kur 50% veidotu vienmandāta apgabala deputāti jeb bezpartejiski.

6. Balstiesīgajiem iedzīvotājiem iespēja tiešsaistē izmantot “veto” tiesības Saeimas balsojumiem. Līdzīgi kā prezidents var neizsludināt likumprojektu un atgriezt otrreizējai caurlūkošanai, arī tautai ir šāds mandāts, savācot konkrētā laikā noteiktu skaitu elektronisku parakstu. Izņēmums ir valsts budžets.